Vitamin B telesu pomaga uporabiti energijo, ki je bila zaužita s prehrano. Tovrstni vitamin lahko delimo v več različne skupine. Vse vrste odlično torej odlično skrbijo za nastanek energije pa tudi za to, da zaužita hrana pride do končnega cilja in nahrani celice v telesu.
Strokovnjaki oziroma lekarniški farmacevti vitamin B pogosto svetujejo v kombinaciji z zdravili, ki pomagajo pri težavah mišičnih krčev oziroma pri težavah, ki so živčnega izvora. Opaziti je, da je vitamin B neredko za uporabo predpisan tudi s strani zdravnikov.
Skupine vitamina B
Omenili smo, da se vitamin B lahko deli na različne skupine oziroma vrste. K vitaminom skupine B torej prištevamo vitamin B1, B2, B6, B12, niacin, biotin, folno kislino. Vitamin B1 lahko najdete tudi pod oznako tiamin, B2 pod oznako riboflavin, B6 se imenuje tudi piridoksin, B12 pa kobalamin. Ne smemo pozabiti niti na pantotensko kislino, ki prav tako sodi v skupino vitaminov B.
Za vsako vrsto omenjenih vitaminov so točno določene dovoljenje dnevne količine, ki se jih lahko zaužije. S tem mislimo na količno, ki jo lahko prav vsak dan zaužije povprečna oseba, da lahko ostane zdrava.
Kateri vitamin B je najbolj vpleten v delovanje mišic, živčevja in srca
Vitamin B1 je skupina vitamina B, ki je še posebej vpleten v samo delovanje mišic, živčevja ter srca. Njegova ključna naloga je uravnavanje presnovnega procesa ter prebave. Ključno vlogo ima tudi pri sproščanju energije, ki se proizvede iz glukoze.
Odlični prehranski viri za B1 so na primer jetra, svinjina, zelenjava, ne nazadnje še polnozrnate žitarice. Pomanjkanje takšnega hranila v telesu pogosto povzroča zmanjšanje absorpcije, na primer zaradi kronične driske. Najzgodnejši simptomi za pomanjkanje so razdražljivost, utrujenost, spominske motnje, izgube teka, bolečine v želodcu ter hujšanje.
Vas zanima, kaj vam lahko še ponudi vitamin B?