Eden od najbolj priljubljenih materialov na celotnem svetu je zagotovo plastika, ki se jo da pridobivati iz umetnih ali pa naravnih smol. Vse to se sliši zelo prijetno in odlično, vendar pa je plastika eden od največjih onesnaževalcev in uničevalcev okolja. Veliko živali je zaradi plastike in same proizvodnje plastike izgubilo naravo življenjsko okolje.
Na žalost izumiranje določenih vrst živali, izginjanje narave, sekanja dreves in onesnaževanje zraka proizvajalce plastike ne ustavi ter jo vztrajno in brez premisleka proizvajajo naprej, saj je industrija tako močno odvisna od plastike, da enostavno ne pomislijo na končne posledice in škodo katero delajo celemu svetu.
Nastanek plastike
V 17. stoletju se je prvič pojavilo izdelovanje in uporabljanje plastike. V tistem času so ljudje uporabljali predvsem naravne materiale, kot je goveja roževina. Sama plastika je bila ustvarjena namerno in ni bila odkrita po naključju. Po uradnih podatkih pa je bila plastika razvita leta 1862, ko je Alexander Parkensine izdelal material iz nitroceluloze, poimenoval pa ga je parkesin. To odkritje je podlaga, kako izdelati plastične materiale iz rastlin.
Takšne vrste plastika se imenuje bioplastika, narejena je iz celuloze, želatine, agarja in drugih kompleksnih ogljikovih hidratov. Dobra lastnost je ta, da je takšna plastika okolju prijazna in da ne škoduje živalim ter prostoru v katerem živali živijo.
Vpliv plastike na živali in okolje
Ribe, kiti, morski sesalci in morske ptice so tiste, ki čutijo največ posledic pri proizvodnji same plastike. Onesnaževanje okolja s plastiko trenutno ogroža kar 700 vrst, število se na žalost vsako leto povečuje. Glavni vzroki poginov so zastrupitve s strupenimi ftalati, ki se v največji meri sproščajo iz mikroplastike. Ta je še posebej nevarna, saj prehaja v prehranjevalno verigo s tem pa tudi v naše telo.
Sama plastika se v morju pomeša s planktonom in tako potuje v prebavne trakte živali, ki potem zaradi zadušitve in zastrupitve poginejo.